سبد خرید 0
بلاگ
مقالات
آموزش ها
اخبار

۷ چیز که شما ممکن است در مورد کاکاتوس ندانید

مطالب قابل توجه بیش تری در مورد این گیاهان وجودارد تا خارهایشان

۱.آیا آنها نابود نشدنی هستند ؟
نه، اگر تا به حال یک کاکتوس را کشته اید، این را بدانید که شما تنها کسی نیستید که این کار را کرده اید. ساده ترین راه ها برای از بین بردن یک کاکتوس عبارت اند از :
آبیاری بیش از حد
عدم وجود زه کشی در گلدان
استفاده از کود و خاک (مخلوط مقوی نباتات) اشتباه ونامناسب .
معمولا خاک گلدان آب را به خوبی نگه می دارد که این موضوع امتیاز بسیار بزرگی برای اکثر گیاهان است اما نه برای کاکتوس ! کاکتوس ها به یک زهکشی بسیار خوب نیاز دارند. اگر شما می خواهید آن ها را زنده نگه دارید بهتر است به جای استفاده از یک خاک معمول و روتین از خاک مناسب آن ها استفاده کنید .
خاک کاکتوس:
بهترین نوع خاک کاکتوس، برای این گیاه درست می شود و بیش ترفروشگاه های لوازم باغبانی و گل فروشی آن را موجود دارند که می توانید آن را از این فروشگاه ها تهیه کنید و اگر موفق نشدید که این خاک را خریداری کنید، میتوانید خودتان آن را درست کنید . به این صورت که یک قسمت از خاک گلدان معمولی را با یک قسمت ماسه و کمی شن برای عبور راحت تر آب مخلوط کنید ، استفاده از شن و ماسه برای ایجاد یک زهکشی مناسب در گلدان است زیرا این نوع خاک ها آب را از خود عبور داده و جذب نمی کنند در نتیجه شما یک خاک مناسب برای کاکتوستان تهیه کرده اید.

گلدان کاکتوس :
پس از خریداری کاکتوس بهتر است گلدان آن را عوض کنید. در نظر بگیرید گلدانی را که انتخاب می کنید فقط کمی از گلدان فعلی کاکتوس بزرگ تر باشد زیرا گلدان خیلی بزرگ سبب ایجاد فضای بیش از حد می شود که به آبیاری بیش از اندازه منجر می شود .
هم چنین به این نکته بسیار مهم توجه کنید که ته گلدانی که انتخاب می کنید حتما حتما سوراخ هایی برای خروج آب اضافه موجود باشد ( برای زهکشی آب) ، زیرا بدون وجود آن ها آب اضافی در گلدان باقی می ماند و باعث پوسیدگی کاکتوس و در نهایت مردن و از بین رفتن آن خواهد شد.

آبیاری کاکتوس :
اگر بخواهیم زندگی کاکتوس ها را فصل بندی کنیم ، زندگی آن ها سالانه دارای ۲ فصل است فصل رشد و فصل استراحت .
در طی فصل رشد ،کاکتوس باید بیش از دوران استراحتش آبیاری شود. زمان آبیاری سعی کنید تمام سطح خاک خیس نشود ومراقب خروج آب نیز باشید زمانی که خروج آب را مشاهده کردید آبیاری را متوقف کنید زیرا به اندازه کافی آب داده اید. سری بعدی آبیاری باید زمانی باشد که خاک کاکتوس کاملا خشک شده باشد.ساده ترین روش برای این که مطمئن شوید از خشکی خاک این است که یک خلال دندان را با احتیاط در خاک فرو کنید، اگر خلال دندان نمناک شد، باز هم یکی دو روز صبر کنید و بعد آبیاری کنید ولی اگر نمناک نشد زمان مناسب آبیاری است .
در طی فصل استراحت گیاه ، تنها چند هفته یکبار گیاه را آبیاری کنید زیرا به آب زیادی نیاز ندارد.
بزرگترین مشکل برای کسانی که کاکتوس نگه می دارند، آبیاری بیش از حد آن است زیرا از روی سر دلسوزی فکر می کنند که باید به آن آب زیاد دهند اما این مشکل تنها با کمی دقت قابل حل شدن است. آبیاری بیش از حد موجب پوسیدگی ساقه و ریشه گیاه کاکتوس میشود و هنگامی که ریشه کاکتوس بپوسد یا حتی پوسیدگی در آن آغاز شود، دیگر نمیتوان گیاه را نجات داد.
آبیاری کاکتوس بحث مفصلی است که با توجه به شرایط مختلف انجام می شود و در طی مقالات بعدی به آن می پردازیم.

۲-آیا کاکتوس ها گل می دهند؟
همه ی کاکتوس ها گیاهان گلدار هستند. اما برخی از آنها دارای شکوفه های برجسته ای هستند که تعداد آن ها بسیارکم است مانند Mammillaria, Gymnocalycium و Parodia که به راحتی گل می دهند وکه گل های آن ها بسیار چشم گیر و رنگانگ هستند .

۳.چگونه می توانم باعث گل دادن آن ها شویم ؟
کاکتوس در فصل رشد تازه خود شروع به گل دادن می کند پس اگر کاکتوس شما یک جور ثابت است و سال به سال را بدون تغییر می گذارند ، خیلی بعید است که گل دهد. شما باید چیکار کنید تا کاکتوستان در دوره طبیعی رشد خود گل دهد ؟؟ باید کاکتوس شما در فصل زمستان به خواب زمستانی رود و استراحت کند و سپس در فصل بهار بیدار شود.بنابراین ، در فصل زمستان کاکتوس را در جایی خشک و سرد، اما نه تاریک قرار دهید ، و آبیاری آن را متوقف کنید و در فصل بهار تا جایی که امکان دارد آن را در معرض نور خورشید قرار دهید تا نور کافی را دریافت کند و شروع به آبیاری آن کنید.

 

۴.کدام نوع کاکتوس بهترین گزینه برای کسانی است که تازه می خواهند شروع به نگه داری کاکتوس کنند ؟
کاکتوس moon دارای تیپ های رنگی متنوع است و معمولا قرمز وزرد هستند . این نوع کاکتوس گل نمی دهد پس رنگ آن در تمام مدت سال ثابت است و تغییری نمی کند . کاکتوس های Bunny ears که به عنوان کاکتوس های polka dot شناخته می شوند که تیغ های طلایی به صورت نقطه ای روی آن ها موجود است که با قرار گرفتن روی یک بک گراند سبز یک ظاهر مدرن و هندسی ایجاد کرده اند. محتملا رایج ترین نوع آن ،کاکتوس کوچک ‘pin cushion’ است که پرورش آن آسان است و گل های کوچک دوست داشتنی صورتی رنگی دارند.

۵.آیا همه ی کاکتوس ها تیغ دارند ؟؟
نه!!!!!!. آنچه ما معمولا به عنوان کاکتوس می شناسیم و در ذهن داریم کاکتوس بیابانی است.اما هم چنین کاکتوس جنگلی نیز وجود دارد که بدون تیغ است ، با این حال دامنه ای که از این نوع به عنوان گیاه خانگی در دسترس قرار دارد بسیار کوچک است.

۶. کاکتوس ها باید در چه دمایی نگه داری شوند ؟

کاکتوس ها در فصل رشد خود که در بالا توضیح دادیم می تواند دمای ۳۲ تا ۳۸ درجه را تحمل کنند و بهترین دما در فصل استراحت آنها، ۷ تا ۱۲ درجه سانتیگراد است. این دمایی است که کاکتوس در محل طبیعی زندگی با آن روبرو میشود. هوای سرد در فصل استراحت، میتواند سبب گل دهی گیاه در فصل رشد شود همان طور که در بالا توضیح دادیم.

 

۷.کاکتوس ها چه قدر عمر می کنند ؟
کاکتوس های در طبیعت می تواند برای صدها سال زندگی کند. اما در داخل خانه آنها ممکن است برای ۱۰ سال یا بیشتر عمر کنند. و مشکل آنهایی که پیر هستند این است که هر ضربه، خراشیدن و یا لکه دار شدن آنها با آنها باقی می ماند، بنابراین هرچه سن ها بیشتر می شود آن ها جذابیت خود را از دست می دهند.

ضمانت اصل بودن کالا تضمین بهترین قیمت پرداخت در محل سفارش آسان تحویل اکسپرس پرداخت 100% امن