سبد خرید 0
بلاگ
مقالات
آموزش ها
اخبار

گل نرگس

گل نرگس از آن دسته گل هاست که بویش و عطرش حتی از فاصله زیاد هوش از سر آدم میبرد . این گل زیبا عطر و بوی فریبنده ای دارد و از آن به عنوان گا خاطره ها یاد می شود.
نه تنها شکل خاص و منحصر به فرد این گل چشم نواز است بلکه گفته می شود نرگس زارهای شهر بهبهان استان خوزستان آنچنان پربار هستند که در فصل گلدهی این گل زار ها به رنگ یک ددست سفید و زرد در می آیند و موجی از لطافت را ایجاد می کنند و یک منظره چشم نواز و خیره کننده ای را ایجاد می کند و از فواصل دور عطر این نرگس زارها حس می شود و حس بی نظیری به فرد استشمام کننده می دهد. همین طوراطراف شهر کازرون در استان فارس و حاشیه های دریاچه پریشان، میزبان این گل بوده و هستند و همان طور که می دانید نرگس شیرازی یکی از معروف ترین گونه های نرگس است که ،نرگس های سفید به نرگس شیرازی معروف هستند به خاطر وجود فراوان آن در آن منطقه است. شاید یکی از دلایلی که این گل جایگاه ویژه ای در ادبیات، افسانه ها و قصه های ایران دارد به خاطر پهنه گسترده رشد آن در ایران باشد.
نرگس شیراز و نرگس شهلا دو نوع عمده گل های نرگس در ایران هستند. شیپور وسط این گل معمولا از گلبرگ های آن چند درجه پررنگ تر است.. گل زنبق گل مقاومی در برابر سرماست ولی گل نرگس حتی از زنبق هم مقاوم تر است.

نرگس چند گونه دارد که می تواند در زمان های مختلف گل دهد اما دو گونه آن که کاملا در دسترس هستند. نرگس شیراز است که عطر و بوی منحصر به فردی دارد و معمولا اواخر پاییز تا اواسط بهار گل می دهد و نرگس شهلا که شیپور بزرگی دارد و گلبرگ هایش طیفی از رنگ زرد است از اواخر زمستان تا اوایل بهار فصل رشد آن هاست.

آیا نرگس ها خاصیت شفابخشی دارند؟
در مورد عطر گل نرگس گفته شده که خاصیت شفابخشی دارد البته این مسئله از نظر علمی ثابت نشده و هیچ سندی برای اثبات آن وجود ندارد اما این موضوع شاید به خاط این گسترش یافته که عطر گل نرگس شاداب کننده است. این روزها شنیده می شود که عطر نرگس برای مخاط و سینوس ها مفید است. حتی ذکر شده که این عطر می تواند همراه خون وارد سلول های مغزی شود. این که رایحه های خوش می تواند روی کارکرد مغز اثر مثبت بگذارد از نظر روانی کاملا تایید شده است اما چگونگی و ومقدار آن هنوز از نظر علمی مشخص نشده است.

نرگس در ادبیات یونان باستان، علاوه بر این که نماد زیبایی است مظهر خودشیفتگی نیز هست. در افسانه های یونانی آمده است که ، نارسیس که در واقع همان نرگس خودمان است، نام پسری خودشیفته بود که از عشق چیزی نمی فهمید. خدایان برای تنبیه او چاره ای اندیشیدند به این ترتیب که به طور اتفاقی باعث شدند او خود را در آب چشمه ای ببیند و یک دل نه صد دل عاشق تصویر خود شود. از آنجایی که امکان وصال نداشت، روز به روز ضعیف تر و نحیف تر شد تا سرانجام جان سپرد. گفته می شود که در حوالی همان چشمه اولین گل های نرگس سر برآورده اند و بر این معتقد بودند که نرگس ها به این دلیل سرشان به سمت پااین خم است که دارند تصویر خود را در آب میبینند مانند نارسی که تصویر خود را درون آب می دید و به آن تشبیه کرده اند.

در اروپا، از شرق اسپانیا و پرتغال گرفته تا به آلمان و انگلستان گل نرگس به صورت خودرو می روید. این گل در کشور ولز به عنوان گل ملی شناخته شده است.

نرگس گل پیازی است، گل ها و گیاهان پیازی خاک های رسی را دوست ندارند و بیشتر خاک سبک برای رشد آن ها مناسب هستند. اگر خاک باغچه یا گلدان تان رسی است، کمی شن با آن مخلوط کنید تا با این کار آن را زهکشی کنید.در باغچه ی خود می توانید به خاک به جای شن از کود های حیوانی استفاده کنید.

نرگس را نباید زیاد آبیاری کنیم ،چون آبیاری زیاد را دوست ندارد و اگر درآبیاری افراط کنید، برگ هایش زیاد بزرگ شده و مانع از گل دادن آن ها می شود . متخصصان بر این اعتقاد دارند که این گیاه برای گل دادن بهتر است کمی خشکی ببیند. نکته حائز اهمیت که باید به آن توجه زیاد داشت این است که در هوای سرد ماندگاری نرگس بیشتر است و دمای بالا سبب می شود که این گل ها زودتر پژمرده شوند. درست است که نرگس به هوای سرد احتیاج دارد اما برای گلدهی به نور خورشید در بعضی از ساعات روز نیاز دارد.

اگر در کار کاشت گیاهان پیازی مبتدی هستید، بهتریم انتخاب شما برای کاشت این نوع گیاهان گل نرگس است زیرا کاشتن پیاز آن تا زمان گل دادنش مراحل قابل انجامی دارد و اگر در انتخاب پیاز دقت کافی داشته باشید، خیلی هم باصرفه است. پیاز نرگس باید در زمان مناسبی در فصل پاییز خریداری شود. هرچه پیاز آن بزرگ تر باشد گل شما نیزبزرگ تر خواهد شد. دقت کنید پیازی که انتخاب می کنید، هیچ گونه بریدگی، خراش یا دندانه دندانه شدن، نداشته باشد.
پیازهای نرگس در دو مدل هستند یک مدل است که فقط یک نوک دارد که به آن “دماغه” هم می گویند و مدل دیگر” دو دماغه” نام دارد دارد. هر دماغه، یک ساقه و گل می دهد و متخصصان امر معتقدند پیازهای دو دماغه ای گل های درشت تری هم می دهد. پس پیاز دو دماغه انتخاب مناسب تری است اگر توانستید آن را پیدا کنید.

پیازی که خریداری می شود باید ریشه داشته باشد اما نباید از بالای آن ساقه ای سبز شده باشد. اگر نمی خواهید پیاز را فورا بکارید، یخچال محل خوبی برای نگهداری آن است اما یادتان باشد که اگر در محلی که پیازها را نگه می دارید گاز اتیلن نباید وجود داشته باشد ، زیرا در صورتی که وجود داشته بشاد پیاز نرگس باروری خود را از دست می دهد و گلدهی آن هم در آینده دچار مشکل خواهد شد.

برای کاشتن پیاز نرگس یک گلدان سنگی یا سفالی انتخاب کنید. نرگس ها در مرحله به اصطلاح گردن غازی، ممکن است یک طرفه شوند و همین شکل سبب می شود گل ها به یک سمت باز شوند و سنگینی به آن طرف بیفتد و اگر گلدان سبک باشد آن را واژگون می کنند پس بهتر است یک گلدان سنگین انتخاب کنید .
مثل همه گل های دیگر باید کف گلدان سوراخ هایی برای عبور آب اضافی و زهکشی داشته باشد زیرا آب زیاد سبب پوسیدگی پیاز آن می شود و اگر گلدان زهکشی مناسبی نداشته باشد و یا خاک آن مناسب نباشد سسب پوسیدگی می شود و اگر پیاز پوسیه شود و یا حتی پوسیدگی در آن آغاز شود دیگر کاری برای درمان آن نمی شود کرد.
گلدانی که انتخاب میکنید تقریبا عمقی برابر با ۱۸ سانتی متر داشته باشد این عمق ، عمق مناسبی است و باید عرض گلدان طوری باشد که وقتی پیازها کاشته می شوند از هر طرف پنج سانتی متری از دیواره گلدان فاصله داشته باشند.
قبل از هر کاری پیازها را به مدت ۲ ساعت در آب ولرم قرار دهید تا در آن غوطه ور باشند. البته باید دقت کنید فقط انتهای پیاز در آب قرار بگیرد.از قرار دادن کل پیاز در آب جدا خودداری کنید ،زیرا سبب پوسیدن پیاز می شود.با این کار شما به پیازها پیام می دهید که این پیام به معنی ” وقت رشد کردن است”هست.

گلدانتان را تا نصفه پر از خاک کنید طوری که دوسوم پیاز زیر خاک قرار بگیرد. خاک را دور پیازها محکم کنید. حالا نوبت آبیاری رسیده و سپس آن را در جایی گرم در زیر نور مستقیم خورشید قرار دهید. در طول دو تا سه هفته آینده، پیاز شروع به رشد می کند.
تا زمانی که ساقه ها از خاک سر نزده اند دیگر به آن آب ندهید. پس از شروع رشد ساقه باید تا حدی به آن آب دهید که گلدان هرگز کاملا خشک نماند. در این مدت می توانید تا باز شدن گل ها هر دو هفته یک بار به گلدان کود تقویتی همراه آب بدهید. زمانی که گیاهتان گل داد، گلدان را از زیر آفتاب مستقیم بردارید.

پیاز ها جهت گل دهی به عوامل ایجاد انگیزش زمستانه نیاز دارند .از هر پیاز پایه ای به طول ۳۰-۴۰ سانتیمتری تولید می شود که گل ها در بخش انتهایی آن قرار می گیرند و برگ ها به شکل نواری هستند..
زمانیکه پیاز ها در منزل رشد می کنند گل ها تنها یکبار تشکیل شده و سپس دور انداخته می شوند.برای اطمینان از بهاره سازی بایستی پیاز ها در پاییز کشت شده و تحت دمای ۶-۸ درجه سانتیگراد به مدت ۸-۱۰ هفته نگهداری شوند.
برای جلوگیری از بهاره سازی پیازها در جهت نگهداری آنها بایستی پیاز ها در شرایط تاریکی نگهداشته و تحت شرایط نور و یا تاریکی متناوب قرار گیرند.

این گل زیبای زرد و سفیدرنگ که در وصف زیبایی اش هرچه بگوییم کم است، اگر به مقدار زیاد خورده شود، جزء سمی ترین گیاهان جهان است.
پیاز و برگ ها، آلکالوئید های سمی دارند، پس مراقب باشید که پیاز آن توسط بچه ها خورده نشود. تهوع، دل پیچه و اسهال از عوارض خوردن این پیازهاست. موادی که از ساقه های نرگس ترشح می شود برای دیگر گل های شاخه بریده هم مثل رزها، میخک، فریزیا و لاله ضرر دارد . معمولا بسیاری از گل ها ممکن است با هم نسازند، نرگس هم از آن دسته گل هاست که در یک گلدان نمی تواند با هر گل پیازی دیگری سازگاری داشته باشد.

ضمانت اصل بودن کالا تضمین بهترین قیمت پرداخت در محل سفارش آسان تحویل اکسپرس پرداخت 100% امن